24 Mart 2012 Cumartesi

Bebeğim - 18. Hafta

Eveeet, daha önce de bahsettiğim "Bebeğim" uygulamasından 18. haftada bebeğimle ilgili öğrendiklerimi aktarıyorum.

Rahminizde biraz yer darlığı baş gösterdi. Bebeğiniz, amniyon sıvısı, plasenta ve membranlara ek olarak birde göbek kordonunun hepsi rahminizin içinde yer almak zorunda. Bebeğinizin, yuvarlanmak, tekmelemek, gerinmek ve dönmek için kullandığı boşluktan hiç bahsetmiyorum. Neyse ki rahim orijinal boyutu ve şekline göre birkaç kat genişleyebilme ve büyüyebilme özelliğine sahip olan bir kastır.

Bu hafta bebeğiniz başparmağını emiyor olabilir. Hamileleiğin 18. haftasında alınan ultrasonlar bebeklerin çoğunun bu aşamada başparmaklarını emdiklerini ve bundan vazgeçmek istemediklerini göstermiştir. Bu sürekli parmak emme alışkanlığı nedeniyle, bazı bebeklerin el başparmağında ve diğer el parmaklarında kabarcıklarla birlikte doğduğu görülmüştür.

Bebeğinizin kemikleri güçlenmekte ve artık kıkırdak olmaktan çıkmaktadır. Bu nedenle aldığını kalsiyum miktarına dikkat edin ve yeterli miktarda süt ürünü tüketmeye özen gösterin. Süt içemiyor olsanız dahi, beyaz peynir, yoğurt, muhallebi, dondurma, kılçıkları yenebilir balıklar ve hatta badem yiyebilirsiniz. Yeşil yapraklı bitkilerde kalsiyum içermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder