30 Mart 2012 Cuma

Bebeğim - 19. Hafta

Bebeğinizin boyu 14cm'nin biraz üzerine ulaştı. Bebeğin cildi o kadar şeffaf ki, damarları net olarak görülebiliyor. Yağ tabakasının oluşması için henüz çok erken. Bu hafta kahverengi yağ adı verilen çok özel bir madde üretilecektir. Bu madde bebeklere özeldir ve bebeklerin yaşamsal organlarının yenidoğan döneminde maruz kalabilecekleri aşırı ısılardan korunmasında yardımcı olur.

Beyaz yağsı bir madde bu hafta bebeğinizin derisinin çoğunu kaplayacak. Bebeğiniz erken doğarsa üzerinde hala izleri olacaktır. Ancak, normal doğum zamanına ve sonrasına kadar vernix yok olur.

Bebeğinizin böbrekleri bu hafta çok iyi çalışıyor. Amniyon sıvısının makul bir yüzdesini oluşturan idrarı üretmekteler. Bu hafta ultrason incelemesi yapıldıysa, bebeğinizin böbreklerini görmeniz mümkün olabilecektir.

Bebeğinizin küçücük başında ve vücudunda daha çok saç ve tüy gelişir. Erken doğan bebeklerin özellikle sırtları ve üst kolları ince tüylerle kaplı olabilir. Bazı bebekler saçsız doğabilir ve aylarca böyle kalabilir. Bazıları da sık saçlıdır. Bu durum tamamen bireyseldir ve her bebek için farklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder