12 Nisan 2012 Perşembe

Bebeğim - 21. Hafta

21. haftada yine meyvelerle karşılaştırırsak, bebeğiniz artık bir muz büyüklüğüne ulaştı. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 310 gram. Hala küçük ama büyümeye devam ediyor. Bu arada belirtelim ki, bir bebeğin ortalama doğum ağılığı 3,5 klogram, baş çevresi 35 santimetre ve boyu yaklaşık 53 santimetredir. Dolayısıyla, bu sayıları hatırlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız 3 ile 5'in kombinasyonlarını düşünün. O zaman hatırlarsınız. Bebeğinizin işte daha bu kadar büyümeye ihtiyacı var.

Bebeğinizin beyni ve kaslar bu hafta uyum içinde çalışıyor. Yani, bu hareketlerin ardında bir amaç var. Bu hareketlerin artık o kadar ani ve rastgele olmadığını, daha bilinçli ve güçlü olduğunu göreceksiniz. Siz belirli bir pozisyonda yatarsanız ve beeğiniz bu pozisyonu sevmezse kendine rahat bir pozisyon buluncaya kadar kıpırdandığını farkedeceksiniz. Bebekler seçici ve mızmız olabilir.

Bbeğiniz sürekli ağzına amniyon sıvısını alıyor ve yutuyor. Bu sıvıyı yutma, sindirme ve sonra idrar olarak tekrar devreye sokma döngüsü hamileleğin gerikalan süresi içersinde devam edecektir. Bebeğinizin bağırsaklarında atık ürünler olşmakta. Bu atıklar bebeğin ilk bağırsak hareketinde dışarı atılacaktır.

Bebeğinizin kalıcı dişlerine ait küçük tomurcuklar bu hafta diş etinin içinde oluşmaya başlayacak. Su kaynaklarına flor katılan bir yerde yaşıyorsanız, bebeğiniz bundan yararlanacaktır. Plasenta birçok maddenin süzülmesinde iyi bir işlev görmekteyse de, flor, güvenli dozlarda alındığı taktirde  zararsız olduğu kanıtlanmış olan bileşiklerden biridir.

4 yorum:

 1. allah saglıkla kucagına almayı nasıp etsn
  bu arada blogunu yenı kesfettım, takıpteyım. benımkıne de beklerım.Sevgıler...:)

  http://zeysfashionroom.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim zeys inş.
  bende senin blogunu takibe aldım, umarım güzel paylaşımlarda buluşuruz :)

  YanıtlaSil
 3. sağlıklı mutlu ve huzur dolu bir hamilelik diliyorum ve sonucundada bütün bu dileklerle kucagınıza alırsınız inşallah bebeğinizi :)
  sevgililer:)

  YanıtlaSil
 4. güzel dileklerin için teşekkürler hülya :))

  YanıtlaSil