27 Nisan 2012 Cuma

Bebeğim - 23. Hafta

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 500 gram ve boyu taç ile alt kısım arasında 20cm'ye çok yakındır. Hala içi yağdan çok deri ile dolu bir oyuncak bebeğe benzemektedir. Bunun nedeni cildin altındaki yağ dokusundan daha hızlı büyümesidir.

Bebeğiniz akciğerlerinde, küçül alvoellerin bebek doğduğunda açık kalmasını sağlayan bir yüzey aktif madde olan önemli bir madde oluşturmaktadır. Bir ağacın dış yapraklarını düşünürseniz çevredeki kan damarlarından gelen oksşjenin geçebilmesi için bu küçük hava ceplerinin açık kalmasının önemi hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Anne zamanından önce doğum sürecine girerse, genellikle bebeğin yüzey aktif maddesinin gelişimine yardım etmek amacıyla anneye steroid enjeksiyonu yapılır.

Bebeğinizin kalp odacıkları ve kalbi besleyen önemli kan damarları bu hafta ultrasonda görülebilir. Hala çok küçük olmakla birlikte, bu önemli organ bebeğinizle birlikte büyüyecek ve doğumda bebeğin kalbi bir ceviz büyüklüğünde olacaktır.

Bebeğiniz işitabiliyor. Bebeğinizin kulakları hamileliğin bu aşamasında tam olarak fonksiyon görmektedir ve ani yüksek bir ses olduğunda reaksiyon verir. Köpek havlaması, kapı çarpması, otomobil egzoz patlaması bebeği sıçratabilir.

Bebeğinizin kemikleride sertleşmektedir. Bu nedenle günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaya dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğiniz bu hafta bütün kaslarını hareket ettirebiliyor ve dolayısıyla karnınızın içinde daha fazla kordinasyon ve hareket var. Bebeğinizin güçlenmekte olduğunu hissedeceksiniz ve bugüne kadar meydana gelen küçük hareketlere dayanarak bir şeyler hissttiğiniz kuşkusunun yerine bu hafta daha ikna edici şekilde geçecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder