4 Mayıs 2012 Cuma

Bebeğim - 24. Hafta

Küçük bebeğiniz bu hafta yaklaşık 680 grama ulaştı ve başının üstünden topuklarına kadar olan boyu yaklaşık 30cm. Herkesinkinden farklı olan kendi DNA'sını yansıtmak üzere, benzersiz özellikler olan ayak izleri ve parmak izlerini oluşturmakta.

Bebeğiniz bu dönemde bir haftada 170 gram büyümektedir. Bu artış doğum sonrasında ilk birkaç ay boyunca alacağı kiloya aşağı yukarı eşittir. Bu ağırlık artışının büyük kısmını yağ, kas ve büyüyen kemikler oluşturmaktadır.

Bu hafta bebeğinizin göz kapakları ve kirpikleri büyümekle birlikte, o küçük tüylü yüzün üzerinde hala kendine yer açmaya ihtiyaç duyuyor. Telaşlanmayın. Bu fazla tüylerin hepsi doğum tarihine kadar yok olacak ve yalnızca kalması gerekenler kalacaktır.

Bebeğiniz duyuları üzerinde bir miktar kontrol sağlamaya başlamıştır. Olgunlaşmakta olan görme, tat alma, dokunma ve işitme duyuları sayesinde beslenme uyaranlarına yanıt verebilecektir.

24. haftada doğan bebeklerin hayatta kalabilmesi için uzman bakımı ve desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak, gelişen doğum sonrası bakım olanakları sayesinde erken doğan bebeklerin sağlığıyla ilgili uzun sürelietkiler artık bir zamanlar olduğu gibi değildir ve çok daha azalmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder