10 Mayıs 2012 Perşembe

Bebeğim - 25. Hafta

Bebeğinizin burun delikleri açıktır. Daha önce oldukları gibi kapalı değildir. Bebeğinizin akciğerlerinde doğumda bağımsız olarak soluk alıp vermesine yardımcı olacak başka değişikliklerde meydana gelmektedir. Daha önce belirttiğimiz o önemli madde bebeğin küçük alveollerini kaplayarak açık kalmalarını ve dolayısıyla doğumda oksijen tutmalarını sağlayacaktır.

Bebeğiniz dik pozisyonda (baş yukarıda), yani poposu aşağıya dönük ve başı kaburgalarınızın altında olacak şekilde yatıyor olabilir veya rahmin içinde enine, yatay yada eğik pozisyonda bulunabilir. Bu aşamada bebeğin rahmin içinde serbestçe hareket edebilmesini ve kendini rahat hissedeceği pozisyonu bulmasını sağlayacak geniş yer var.

Bir bebek takvimi alarak doğum tarihi yaklaştıkça bebeğinizde meydana gelen değişiklikleri bunun üzerinden izlemeyi düşünün. Bebeğinizin özgün olduğunu ve birçok yönden diğer bebeklere benzese de kesinlikle kendine özgü bir kişiliği olduğunu unutmayın.

Bu hafta doğum öncesi randevunuz varsa, bebeğinizin kalp atışlarını dinleyin. Bebeğin kalp atışları ortalama olarak annesinin dakikadaki kalp atışlarının yaklaşık iki katıdır. Bu sürekli sesi dinlemenin büyük ölçüde güvence veren bir yönü var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder