16 Mayıs 2012 Çarşamba

Bebeğim - 26. Hafta

Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 1 klogramın biraz altında; yaklaşık 900 gram geliyor. Bebeğiniz hala küçük bir paket şeklinde. Kol ve bacaklarını uzatıyor olsa da zamanının çoğunu bacaklarını ve ayaklarına altına toplamış olarak geçiriyor.

Bebeğinizin gözleri açılmaya başlıyor ve göz kapakları artık yapışık değil. Hamileliğin geri kalan ayları içersinde gözlerini açıp kapamasını, göz kırpmasını öğrenecek ve odaklanma pratiği yapacak. Birçok anne-baba bebeklerin doğduklarında gözlerinin faltaşı gibi açık olması karşısında şaşkınlığa düşerler. Bazı bebekler hiç göz kırpmaz ve gözlerini anne-babalarının yüzlerine öylece dikip bakarlar. Bu özel anlar için kameranızı hazır bulundurmayı unutmayın.

Bugünden 30. haftanın sonuna kadar bebeğiniz bol bol hareket edecek. Artık amniyon sıvısı iki hafta öncesine kadar olduğu hacimlerde üretilmiyor. Bebeğiniz daha büyük olduğundan hareketlerini tamponlamak için gerekli sıvı miktarı azaldı. Bu tekmeler ve gerilmelerin artık daha çok farkında olacaksınız.

Bebeğinizin boyu uzuyor ve yağ oranı artıyor. Bu da bebek doğduğunda onun için etkili bir yalıtım aracı olacak. Bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 3.5kg'dır. Hamilelik faktörleri, genetik faktörler ve bireysel DNA etkileri bir bebeğin büyüklüğü üzerinde etkili olan etmenlerdir.

Bebeğiniz düzenli aralıklar halinde dinlenmekte ve hareket etmektedir. Bebeğinizin hareket tarzını artık daha iyi tanımış olacaksınız. Bazı hamşle kadınlar bebeklerinin onları gecenin bir yarısında derin uykularından uyandıracak kadar aktif olduğunu belirtirler. Bebeğiniz biraz kestirdikten sonra, eşinizin sesini duyunca veya ani bir ses olduğunda bir dizi harekete başlayabilir.

2 yorum:

  1. çok eğlenceli oluyor bu yazılar ilgiyle takip ediyorum. =)

    YanıtlaSil
  2. bende çok keyif alıyorum

    YanıtlaSil