23 Mayıs 2012 Çarşamba

Bebeğim - 27. Hafta

Bu haftadan itibaren bebeğinizin boyu başından topuğuna kadar ölçülebilir. Kıvrılmış durumda daha az zaman geçirmekte, çoğunlukla açık durumda bulunmaktadır. Hamileliğin 27. haftasında ortalama boy 38 santimetredir. Bebeğiniz hızla büyüyor ve derisinin altında ve yaşamsal organlarının etrafında önemli bir yağ tabakası oluşuyor. Bebeğiniz artık o kadar zayıf değil ve giderek daha toplu hale geliyor.

Bu hafta bebeğinizin gözlerinde önemli değişiklikler oluyor ve retinaları daha da olgunlaşmakta. Gözün ışığa karşı duyarlı bu önemli kısmı, bebeğin gereken şekilde görebilmesi açısından zorunludur. Bebek iki haftadan bu yana gözlerini açıp kapatabilmektedir ve dolayısıyla, görme yeteneğiyle ilgili epeyce gelişme sağlamaktadır.

Bebeğiniz kendini nasıl sakinleştireceğini öğrenmiştir ve istediği zaman başparmağını emebilir. Bu basit zevk 27. haftadan itibaren artık istem dışı bir hareket değildir. Bebek hala akciğerlerine amniyon sıvısını solumaktadır ve doğduğu zaman alacağı ilk nefesin provalarını yapmaktadır. Bebeğinizin oksijen ihtiyacının tümü hala plasenta tarafından sağlanmaktadır.

4 yorum: