7 Haziran 2012 Perşembe

Bebeğim - 29. Hafta

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1,4 kg civarında ama hala doğum ağırlığının yarısından az. Derisinin altında çok miktarda yağ toplanacak. Bu şekilde doğsaydı kendisi çok zayıf, kol ve bacakları ince olacaktı.

26-30. haftalar arasında bebeğinizin hareketleri büyük bir olasılıkla doruğa çıkacak. Rahmin içi iyice sıkışmadan önce, komple vücuk hareketleri ve pozisyon değişiklikleri için hala yer var.

Bebeğinizin hava pasajları giderek ogunlaşmakta, ağaca benzer küçük yapılar olan bronş ve alveollerin sayısı artmakta. Bir çoğunun solunum sisteminin tamamen olgunlaşması sekiz yıl sürer. Bu nedenle, daha işin başındayız.

Bebeğinizin erken doğması halinde hayatta kalma şansı geçer her hafta biraz daha artıyor. Bu hafta doğum yapsanız, solunum desteğine bile gerek olmayabilir.

Bu hafta bebeğinizin hangi pozisyonda olduğunu söylemek doktor için zor olabilir. Kemikli bir baş yuvarlak bir alt ile kolaylıkla karıştırılabilir ve bebeğiniz çok hareketli olduğundan hangi yöne baktığını tam olarak söylemek mümkün olmayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder