13 Haziran 2012 Çarşamba

Bebeğim - 30. Hafta

Bebeğiniz bu hafta taçtan alt kısmına yaklaşık 27cm'ye ulaştı. Ağırlığı ise yaklaşık 1,5kg. Bugünlerden itibaren gelecek birkaç hafta bebeğinizin ağırlığı artacak. Yemeğinizi keyifle yiyin ve tadını çıkartın. Ilımlı olmak şartıyla her şeyi yiyebilirsiniz, buna küçük kaçamaklar da dahil. Belirli yiyeceklere aşeriyorsanız, kendinizi tutmayın. Aşermiyrsanız, düşünebildiğiniz tek şeyin bunlar olduğunu farkedeceksiniz.

Bebeğinizin derisi altındaki yağ oluşumu artmaktadır ve bebeğiniz eskisi kadar çelimsiz değildir. Öncesine göre daha toplu görünmektedir. Bacaklarındaki ve gövdesindeki gevşek deri katları doğuma kadar içerden dolacak ve bebeğinizin cildi düzgün ve hatta biraz şişkin olacak

Bebeğinizin beyni büyümüş ve sinir sistemi hemen hemen olgunlaşmıştır. Bebeğinizle iletişim kurmak için doğumu beklemeyin. Bebeğinizle konuşmak, ona şarkı söylemek, karnınıza masaj yapmak ve bebeğinizin neye benzeyeceğine ilişkin hayal kurmak bebeğinizle erken duugusal iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır. Son birkaç hafta için bir hamilelik günlüğü tutmayı düşünün. Gelecek yıllarda bu günlüğe baktığınızda siz ve çocuğunuz arasında paylaşacak özel bir şey olacak.

Bu hafta bebeğinizin başı yukarda, başı aşağıda yan, hatta çapraz pozisyon dahil, herhangi bir şekilde yatıyor olabilir. Büyümeye devam ettiği ve rahmin içinde yer kapladığı için tam taklalar atma olanağı hızla azalmakta.

Bebeğiniz turnakları bu hafta neredeyse parmak uçlarına ulaşıyor. Bazı beeklerin doğumdan sonraki ilk birkaç gün tırnaklarının kesilmesi gerekir. Yoksa bu tırnaklarla küçük yüzlerini çizebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder