28 Haziran 2012 Perşembe

Bebeğim - 32. Hafta

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1.8kg ve boyu 50cm'nin biraz altında. Bebek ağırlığının çoğunu bu son haftalarda kazanıyor. Bu hafta ile 35 hafta arasında yaklaşık olarak haftada 250 gram alıyor. Bebeğiniz zamanının çoğunu tekmeleyerek, yutarak, küçük kollarını sallayarak, parmak emerek, gülümseyerek ve suratını asarak geçiriyor. Ayrıca başını bir yandan öteki yana çevirebiliyor ve gözlerini açıp kapatıyor.

Bebek artık rahmin tamamını kaplıyor. Rahmin yan duvarına temas ediyor ve gerçekten bu hacmi kendi avantajına kullanıyor. Sinir uçlarının tüm hareketlerini algıladığından, orada birilerinin olduğunu tümüyle fak ediyorsunuz.

Bebeğiniz her gün hemen hemen aynı düzende giden istirahat ve aktivite dönemlerinden geçiyor. Bazı kadınlar yatağa yatmalarının bebek için jimlastik hareketlerine başlama sinyali olduğunu söylüyor. Ama bunun nedeni dikkati çekecek başka şeyler olmadığı için hamile annenin bebeğinin hareketlerinin farkında olmasıdır.

Bebeğinizin derisi artık o kadar şeffaf değil ve küçük bir bebeğin mükemmel cildine daha çok benziyor. Derisinin altındaki yağ hücrelerinin sayısı artıyor ve deri katlarını dışarı doğru şişiriyor.

Bebeğinizin kemikleri sertleşiyor ve kireçleniyor. Bu da özellikle hamileliğin bu döneminde yediğinizin içtiğinizin önemli olduğu anlamına geliyor. Kalsiyumdan zengin yiyeceklerden her gün 3-4 porsion yemeye dikkat edin; süt, peynir, yoğurt, badem, kılçıklarıyla yenilebilir balıklar, yeşil yapraklı bitkiler iyi kalsiyum kaynaklarıdır. İnek sütü içmiyorsanız, kalsiyum destekli soya sütü ürünlerini deneyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder