12 Temmuz 2012 Perşembe

Bebeğim - 34. Hafta

Bebeğiniz erkekse, testisleri karın bölgesindne kasık bölgesine inmiştir. Bazı erkek bebeklerde doğunda henüz testisler aşağı inmemiş olmakla birlikte, testisler ilk yılın içinde genellikle aşağı iner. Hamilelik hormonlarınız erkek bebeklerde kasık bölgesinin doğumda şişkin olmasına neden olur. Aynı şekilde, kız bebeklerde yumurtalık bölgesi toplu ve şişkin olur. Tüm bu değişikliklerin hepsi doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde yerli yerine oturur.

Bebeğiniz artık gözlerini kolaylıkla açıp kapatmakta, göz kırpmakta, gözlerini yuvarlamakta ve odaklama provaları yapmaktadır. Güçlü bir ışık karın duvarından süzülüp içeri girdiğinde, bebeğiniz oradan uzaklaşabilir, gözlerini kapatabilir ve gözbebekleri gelen ışık miktarını dengelemek için küçülebilir.

Bebeğinizin derisini kaplayan sıvı 34. haftada da bebeğinizi korumaktadır. Ancak deriyi kaplayan yumuşak tüyler bu hafta yok olmaya başlıyor. Bebeğiniz şimdi doğmuş olsa, özellikle bebeğin sırtında, omuzlarında ve hatta küçük kulaklarında yer alan bu tüyler dikkatinizi çekecekti.

Bu hafta, bebeğinizin böbrekleri üzerinde yer alan özel salgı bezleri tarafından daha fazla kortizol üretilmektedir. Söz konusu adrenal bezeri bir şekilde akciğerlerle iletişim kurarak önemli yüzey aktif maddeyi üretmeleri gerektiğini biliyorlar. Bebeğinizin akciğerleri dışında, birçok yönden şimdi doğmuş gibi hemen hemen tamamen bağımsız olarak idare edebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder