18 Temmuz 2012 Çarşamba

Bebeğim - 35. Hafta

Bu hafta bebeğinizin beyni yoğun bir büyüme sürecine girecek. Nöronlar ve onların beyindeki erken bağlantıları daha da gelişerek doğumdan sonra uyaranları algılamak için tüm bağlantılar mükemmel şekilde hazır olacak. Bebeğinizin beyinsel gelişimini desteklemeye yardımcı olacak, DHA ve omega 3 yönünden zengin o önemli yiyecekleri yemeyi unutmayın. Somon, sardalya ya da ton balığı gibi yağlı balıklar iyi kaynaklardır.

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 450gr alacak ve doğduğu zaman onu izole edecek olan yağ hücreleri oluşacaktır. Bebeklerin çoğunluğu doğumdan sonraki ilk haftada veya civarında daha fazla enerji harcamanın sonucu olarak kilo kaybeder. Doğumdan sonraki iki hafta içinde kaybedilen kilolar geri alınır ya da bu yolda ilerlenir.

Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 50cm civarında. Boylarını uzatmak için harcadıkları enerji kilo artışları üzerinde yoğunlaşacaktır. Doğuncaya kadar geçecek birkaç hafta içinde boylarında bir iki santimetre dışında fazla bir değişiklik olmayacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin yuvarlanma türü hareketleri daha az olacaktır. Bunun nedeni iki hafta öncesine kadar olduğu gibi hareket edebilecek yeterli yer bulamamasıdır. Bebeğinizin hareket tarzında değişiklik olduğunu hissederseniz veya olağandışı şekilde sessizleşirse doktora başvurun. Bebeğin aktivitelerini bilme konusunda en iyi yetkili sizsiniz. Dolayısıyla sizi ciddiye almayacaklarını asla düşünmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder