25 Temmuz 2012 Çarşamba

Bebeğim - 36. Hafta

bu hafta bebeğiniz yaklaşık 2.7kg ve boyu yaklaşık 51cm. 36. haftada doğmuş olsaydı, muhtemelen özel bir bakıma ihtiyacı olmayacaktı ve kendi kendine nefes alabilecekti. Belki de beslenme ve emme ile ilgili küçük problemler olabilecekti.

Bebeğinizin bağırsakları ilk bağırsak hareketlerini oluşturacak olan siyah renkli, katransı yapışkan bir madde ile doludur. Bazı bebekler hala rahmin içindeyken bunu dışarı atar ve bu durm tehlike altında olduklarının işareti olabilir. Bu durumda, amniyon sıvısı kirlenir ve berrak su gibi olan bu sıvı yeşilimsi bir renk alır. Suyunuz geldiğinde bu durumu farkederseniz derhal doktor tarafından görülmeniz gerekir. Bebeğinizin kafatası karmaşık bir yapıdır ve kafatasını oluşturan kemikler bebeğin yaşı ilerleyinceye kadar birleşmez. Doğum sırasında, bebeğin kafatasının annenin doğum kanalının şeklini alması önemlidir. Bu ilk hamileliğiniz ise, bebeğinizin başı bu hafta leğen kemiğine uyarlanmaya veya inmeye başlayabilir.

36. haftada bebeğiniz doğum pozisyonuna girmeye başlar. Artık takla atması için yeterli yer yoktur ve hareketleri epeyce kısıtlanmıştır. Bebeğiniz baş aşağı dışında başka herhangi bir pozisyondaysa, doğum seçeneklerini doktor ile görüşmeni gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder