21 Ekim 2013 Pazartesi

Diş Çörekleri :))

Merhabalaaarrr,

Aylin Zeynep'in dişleri bir yaşını doldurmak üzereyken çıktı. Tam ben dişlerden ümidi kesmiş ve dişsiz bir kızım olacağını kabullenmişken küçücük damağında inci gibi uçları görüverdim :)) Tam da Ramazan bayramı esnasındaydı, benim için nasıl bir bayram oldu anlatamam :))

Malumunuz bir çok yerde bebeğin dişleri çıktığında diş buğdayı yapılır. Değişik yörelerde daha değişik adetler var mı bilmiyorum. Ama bizim orda yani Kastamonu/Tosya'da ise diş çöreği yapılır ve konuya komşuya hısıma akrabaya dağıtılır.

Nedir bu diş çöreği derseniz...İlk dişler çıktığında küçük ekmekler yapılır, daha hamurken de içine folyoya sarılmış metal bir para iliştirilir. Metal para koyulmasının dişinin sağlam olması yada bereket gibi bir anlamı var mı bilmiyorum ama çörek bölünüp yenirken eğlenceye sebep olduğu kesin :)) Herkes kendi payına düşen parçayı yemeden önce şöyle bir didikler, bulan 'işte bana çıktı' diye sevinirken çıkmayanlar yarı kıskançlıkla 'o parayla bize ne ısmarlayacaksın' espirileri yapar. Gülüşülür, eğlenilir bu vesileyle bebek için bu güzel aşama kahkahalarla kutlanmış olur. Diş çöreği yapılıp dağıtılan bebeğin dişlerini daha kolay ve acısız çıkartacağına inanılır.

                      

Bunlar da bizim Zeynep'imizin çörekleri :)) Dişerini Ramazan bayramında çıkardığını söylemiştim. O zaman telaşa geldi ve yapılamadı. Ben de İstanbul'da yapmakla ve dağıtmakla bir başıma uğraşmayacağım için kalıp gitmişti. Bu sefer tam döneceğimiz gün baktım annem ve kardeşlerimde bir hareketlilik var. Herkes bir tarafta bir şeyleri organize etmeye uğraşıyor. Bir de ne göreyim bize sürpriz yapmışlar :)) İyi ki varlar

Görüşmek üzere, huzurla kalın :))
    

1 yorum:

  1. Kuzumuza hediyemi olsun güzel günlerde yeni sürprizlerde buluşuruz =)

    YanıtlaSil